Należy zdawać sobie sprawę, że zielony jęczmień z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że właściwości tej rośliny odkryto już w starożytności. Obecnie produkt dostępny jest w różnych postaciach, nie tylko soku, ale również rozdrobnionej trawy jęczmiennej.

Właściwości zielonego jęczmienia

Zielony jęczmień jest bardzo charakterystyczny przede wszystkim ze względu na swoją barwę. Produkt zyskuje ją bowiem przez wysoką zawartość chlorofilu. Ponadto posiada przeciwutleniające właściwości, co z kolei wpływa na usuwanie z organizmu nadmiaru wolnych rodników. Do pozostałych właściwości cjlorofilu koniecznie należy zaliczyć właściwości leczenia anemii, wspomaganie pracy tarczycy i nadnerczy, przyspieszenie gojenia się ran, stymulowanie układu immunologicznego. Warto zaznaczyć, że zielony jęczmień jest niezwykle bogaty nie tylko i wyłącznie w chlorofil. Posiada bowiem w swoim składzie bardzo dużo minerałów i witamin, takich jak: mangan, żelazo, potas, magnez, kwas foliowy, witaminy B, C, E, K, beta-karoten, wapń, cynk oraz krzem.

Uzupełnianie niedoborów substancji odżywczych w organizmie

Nie wszyscy mają świadomość, że wprowadzenie do codziennej diety młodego jęczmienia jest w stanie przyczynić się do zagwarantowania równowagi pH organizmu. W ten sposób komórki człowieka będą mogły funkcjonować we właściwy sposób. Trzeba także wspomnieć, że w obecnych czasach zdecydowanie najczęściej ludzie jedzą żywność uprzednio przetworzoną, która cechuje się kwaśnym odczynem. W przypadku, gdy w jadłospisie danej osoby będzie przeważało tego typu jedzenie może istnieć bardzo duże prawdopodobieństwo zachwiania równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Stan ten może w konsekwencji doprowadzić do bardzo dużej liczby negatywnych skutków jeżeli chodzi o funkcjonowanie organizmu np. zaparć, zaburzeń snu czy chronicznego zmęczenia. Systematyczne przyjmowanie młodego jęczmienia może wpłynąć na wyeliminowanie niepożądanych dolegliwości.

Usuwanie toksyn z organizmu

Zielony jęczmień charakteryzuje się przede wszystkim detoksykacyjnym działaniem. Regularne spożywanie tego produktu przyczyni się do usuwania bardzo szkodliwych metali ciężkich, które mogą znajdować się w organizmie. Z kolei znajdujący się w jęczmieniu chlorofil oraz beta-karoten będą sprzyjały wydalaniu różnego rodzaju toksyn z organizmu. Należy również zaznaczyć, że zielony jęczmień bardzo pozytywnie oddziałuje na działanie wątroby. Nie tylko niwelowane są skutki nieprawidłowych nawyków żywieniowych, ale również wspomagany właściwy przebieg procesów metabolicznych. Zawartość przeciwutleniaczy jest w stanie zneutralizować działanie wolnych rodników.

Green obraz autorstwa freepik - www.freepik.com